O tehnologiji

Inovacije

Volgograd Innovation Resource Center (V.I.R.C) nudi inovativan proizvod koji su razvili ruski znanstvenici – tekući keramički materijal za toplinsku izolaciju čija termodinamička svojstva nadilaze konkurentske materijale. Činjenice da je ovaj materijal proizvod vlastitog laboratorija i to od sirovina čiji su proizvođači vodeći u svjetskoj kemijskoj industriji, da imaju odlične prodajne rezultate omogućuju da se ova ekskluzivna proizvodna linija superfinih termoizolacijskih materijala ponudi po cijeni bez presedana za takav tip proizvoda.

ISO 9001-2015

Bronya termoizolacijski proizvodi imaju brojne certifikate i zadovoljavaju vrlo stroge tehničke kriterije. Osim toga V.I.R.C ima kontinuitet i stabilnost kvalitete - certifikat ISO 9001-2015 za sustav upravljanja kvalitetom proizvodnje što jamči ujednačenu kvalitetu proizvoda sukladno navedenim specifikacijama.

Bronya materijali

Tekuća keramička termoizolacija sastoji se od visokokvalitetnog veziva, specijalne smjese katalitičkih i fiksirajućih kemikalija i superfinih keramičkih mikrosfera ispunjenih razrijeđenim zrakom. U osnovnu smjesu dodaju se specijalni aditivi za prečavanje korozije na metalnim površinama te gljivice na betonskim površinama izloženim visokoj vlažnosti. Ova kombinacija materijal čini laganim, fleksibilnim i rastezljivim što omogućuje odlično prijanjanje na različite površine. Po konzistenciji, materijal je vrlo sličan običnoj boji: radi se o bijeloj smjesi koja se premazuje na površinu. Nakon sušenja, formira elastični polimerni film s jedinstvenim termoizolacijskim i antikorozivnim svojstvima. Jedinstvena termoizolacijska svojstva zasluga su snažnog molekularnog djelovanja razrijeđenog zraka u mikrosferama.

Tekuća keramička termoizolacija je materijal visokih performasi za toplinsku izolaciju vanjskih i unutarnjih zidova, krovova, dovratnika, prozorskih okvira, betonskih podova, cijevi za hladnu i toplu vodu, parovoda, cijevi za ventilaciju i klimatizaciju, rashladnih postrojenja, taznih cisterni, spremnika i tankova, prikolica, hladnjača i sl. Nanosi se za sprečavanje kondenzacije na cjevovodima za hladnu vodu i za sprečavanje gubitaka topline na sustavima za grijanje. Radna temperatura Bronya keramičkih termoizolacija kreće se od -60ºC do 250ºC (nakratko može podnijeti i temperature +260ºC). Na vanjskim betonskim i metalnim površinama zadržavaju svojstva minimalno 15 godina (vrijedi i za kontinentalnu klimu s velikim temperaturnim razlikama) a na unutarnjim - minimalno 25 godina.

Fizikalni principi

Kako materijal funkcionira u smislu principa termofizike? Termodinamika je znanost koja proučava zakone trasformacije i prijenosa energije. Postoje tri načina na koja se prenosi toplina:

1. Kondukcija (vođenje topline) – prijelaz topline kinetičkom energijom molekula i atoma između tijela u dodiru, od toplijeg tijela prema hladnijem.
2. Konvekcija (strujanje) – usmjereno gibanje odnosno strujanje fluida (tekućina i plinova), u kojem se topliji fluid giba prema hladnijem i predaje toplinu okolini.
3. Radijacija (toplinsko zračenje) – prijelaz topline koji se odvija putem elektromagnetskog zračenja; zagrijano tijelo odašilje elektromagnetsko zračenje, a hladnije tijelo zagrijava se upijanjem (apsorpcijom) energije zračenja.

Ti procesi rezultiraju uravnoteženjem temperature sistema kao cjeline. Način na koji izolacijski materijal blokira prijenos topline te efikasnost tog sprečavanja, odnosno proces uravnoteženja temperature, određuje kvalitetu izolacije. Tekući keramički termoizolacijski materijal je složena višeslojna struktura koja minimizira sva tri načina prijenosa topline.

Mikrokuglice čine 80% keramičke termoizolacijske smjese, a samo 20% čini smjesa koja može prenositi toplinu vlastitom toplinskom vodljivosti. Preostaje udio topline prenesen konvekcijom i radijacijom; budući da mikrokuglice sadrže razrijeđeni zrak (najbolji izolator poslije vakuuma), ti gubici su zanemarivi. Štoviše, zahvaljujući svojoj strukturi, materijal ima nisku emisiju površine, što je presudno za termofizička svojstva.

Izolator i termoizolacijski materijal nisu isto

Potrebno razlikovati dva pojma: izolator i termoizolacijski materijal, budući da je su fizikalni procesi prijenosa topline u ta dva materijala različiti:

  • princip rada izolatora temelji se na toplinskoj vodljivosti materijala (npr. ploča mineralne vune)
  • princip rada termoizolacijskog materijala više se temelji na fizici valova.

Efikasnost izolatora direktno ovisi o njegovoj debljini: što je materijal deblji, izolacija je bolja. Međutim, zbog gore navedenih fizikalnih principa, efikasnost termoizolacijskog materijala nije direktno ovisna o debljini pa i vrlo tanak sloj termoizolacijskog materijala (već od 1 mm) funkcionira kao efikasna termoizolacija.

Općenito o nano-termoizolacijama možete vidjeti na Nano-termoizolacije.